Protože základem každého výcviku je poslušnost, každá dvojice (psovod se psem) absolvovala sondu poslušnosti a ovladatelnosti psa na suchu. K tomu nám ideálně posloužilo přilehlé hřiště. Chůze se změnami rytmu, obraty, zastavení, odložení ve všech polohách, přivolání a průchod skupinou osob. To vše, spolu s hodnocením pana Schreibera, dalo každému psovodovi obraz, ze kterého zjistil, co musí svého psa učit, případně na co se ve svém výcviku zaměřit, aby mohl dále postupovat.
Zájem o aport a aportování samotné je ve výcviku psa veledůležitou disciplinou, bez které se výcvik psa a záchranářský obzvlášť, neobejde. I zde každý zjistil, co zanedbal, v čem chybuje a z doporučení Thomase se dozvěděl, jak dál pokračovat. V těžkých cvicích vysílání do směru a v ovladatelnosti na dálku máme všichni co dohánět.
Ačkoliv bylo horko a na hřišti bylo stínu jen poskrovnu, musím pochválit zájem a disciplinu všech zúčastněných. Snad jen šarvátka dvou psů nám trošku nabourala klídek a pohodu. Jejich psovodům však jistě ukázala nutnost přitlačit v potlačování jejich dominance a zlepšení ovladatelnosti.
Odpoledne a další dny se výcvik soustředil už na vodu. Pan Thomas Schreiber nám naplánoval výcvik na vodě tak, že jsme začínali jednoduchými cviky dovednosti a vodních prací. Myslím, že i ti, kdo své psy nikdy zvlášť necvičili, byli překvapeni zájmem a chápavostí svého psa. Opravdu je zjevné, že novofundlák má práci ve vodě „v krvi“ a že při správném vzájemném vztahu on rychle pochopí, co se po něm žádá a pokud dojde k chybám, či nepřesnostem, je to jen vina psovoda – psa soustavněji necvičí, není důsledný a hlavně neví jak svůj požadavek psovi „vysvětlit“.
V sobotu už jsme si prakticky vyzkoušeli dovednost a speciální vodní práce, zařazené do zkoušky z výkonu dle mezinárodního zkušebního řádu. Někomu to šlo lépe, jinému hůře, ale myslím si, že to pro všechny bylo velkým přínosem a že to všechny zúčastněné „chytlo“. Proto jsme se také dohodli, že ve výcviku vodní záchrany chceme pokračovat dle svých možností a budeme se snažit své psy připravit ke složení zkoušky.
Oba večery jsme se krásně pobavili, jak už je při našich setkáních pravidlem, probrali jsme mnoho více i méně důležitých problémů, zazpívali si a v sobotu jsme dokonce čelili vichřici a rukou společnou jsme zachránili vybudované zázemí před odletem.
Po probdělé noci, zmáčeným a unaveným se nám do vody v neděli už moc nechtělo. Zvítězil ale náš zdravý sportovní duch a disciplinovanost. A tak jsme absolvovali námětová cvičení (záchrana osoby vypadlé ze člunu, záchrana tonoucího za skupinou koupajících se lidí, aj.), která nám šibal Thomas připravil. Odpoledne jsme se po rozebrání a úklidu tábora rozjížděli do svých domovů v dobré náladě a spokojeni s krásně a plodně využitým víkendem s tím, že se budeme scházet častěji, ve výcviku budeme pokračovat a snažit se dosáhnout co nejlepších výsledků, abychom dokázali, že naši novofundláci jsou skutečně pracovním plemenem, které je hodno obdivu a lásky.
Mnohokrát děkujeme za profesionální vedení výcviku, odborné rady a věnovaný čas panu Thomasu Schreiberovi. Děkujeme i jeho děvčatům (i naší Kačence), která kvůli nám ve vodě mrzla a neměla to s námi mnohdy lehké. Já mimoto děkuji i všem účastníkům srazu za snahu, disciplinu a osobní hezký pocit že nás opět trochu přibylo. Přibylo zase pár lidí, kteří by chtěli a budou se snažit s novofundlákem něco dokázat.
Tak všem moc držím palce a do dalšího srazu ahoj!
Petr Šimek